UWAGA!!!

Strona, którą Państwo w tej chwili oglądają była aktualizowana do końca 2004 roku. Nowa wersja strony znajduje się pod adresem: http://www.domaradz.pl

ZAPRASZAMY

Dawna pieczęć Domaradza

DOMARADZ

Zabytkowy kościół w Domaradzu

O Domaradzu

Aktualności

Ze sportu

Historia

Z lokalnej prasy

Galeria zdjęć

Adresy,informacje

Okolice

Wyślij list z pytaniami, uwagami i komentarzami na temat strony

INFORMACJE

Położenie 

Warto zobaczyć

Plan Domaradza

Statystyka

Władze

Ogłoszenia UG

Parafia

Oświata

Inwestycje

Instytucje

Firmy

Wypoczynek

Imprezy,rozrywka

   English version

WYWIAD Z WÓJTEM GMINY DOMARADZ ADAMEM KOMÓRKIEM

Wywiad z Wójtem Gminy Domaradz, przeprowadzony przez Damiana Kierka, zamieszczony w "Wiadomościach Brzozowskich" Nr 3 z 2001 r.

Mała ojczyzna, której na imię Domaradz

Rozmowa z Adamem Komórkiem

Wójtem Gminy Domaradz

 Damian Kierek: Panie Wójcie, upłynęła już połowa kadencji, do wyborów pozostało półtora roku. Władze samorządowe muszą się borykać ze skutkami wprowadzanych szybko reform. Nie jest chyba łatwo rządzić w takim czasie?

Adam Komórek: Rzeczywiście. Jednak muszę już na początku podkreślić, że wszystko, co dzieje się w gminie jest naszym wspólnym wysiłkiem: Rady Gminy, Zarządu Gminy, rad sołeckich, lokalnych społeczności, w tym zwłaszcza społecznych komitetów kanalizacji i telefonizacji.

D.K.: Właśnie. Wkraczamy w XXI wiek i najważniejszą sprawą jest chyba nadrobienie zaległości cywilizacyjnych.

A.K.: To przykre, jednak rzeczywistość wygląda tak, że gminy wiejskie, w tym i Domaradz, są pozostawione samym sobie. Dlatego nie ma innej możliwości, jak załatwienie tych spraw własnymi siłami. Nikt z zewnątrz nie wyjdzie z propozycją, nie zaproponuje pomocy. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy lokalne, działalność społecznych komitetów.

D.K.: Przejdźmy zatem do konkretów. Co z telefonami w Gminie Domaradz?

A.K.: Bardzo złą robotę wykonała tu była Telefonika Wiejska S.A. obecnie TELER Rzeszów Przez tę firmę to całe zamieszanie i opóźnienia z telefonizacją. Zresztą dało się na to nabrać więcej gmin. W efekcie, z przykrością muszę to stwierdzić, boom telefonizacyjny, jaki miał miejsce w latach 1991-96, kiedy można było pozyskać sporo środków pomocowych na ten cel, Gmina Domaradz przegapiła. Teraz jednak, w niedługim czasie sprawa telefonizacji powinna zostać rozwiązana. W zeszłym roku przez gminę został przeprowadzony światłowód. Obecnie trwają przetargi. Został już rozstrzygnięty przetarg na sieć abonencką w Domaradzu i w Baryczy, a wkrótce odbędzie się przetarg na sieć abonencką w Golcowej oraz na sieć rozdzielczą w Golcowej. Wszystko to dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców i dzięki życzliwości Telekomunikacji Polskiej S.A., wicemarszałka sejmu Stanisława Zająca oraz ministrów łączności Marcina Srebry i Tomasza Szyszki.

D.K.: Drugą z bolączek gminy jest kanalizacja.

A.K.: Tak. Tu nie zamierzamy popełniać podobnych błędów, jak w przypadku telefonizacji. Dlatego chcemy wykorzystać obecny boom kanalizacyjny i z zewnętrzną pomocą ruszyć ten problem. Prężnie działają społeczne komitety kanalizacji, mieszkańcy zadeklarowali comiesięczne wpłaty na ten cel, zaś Rada Gminy w niedawno uchwalonym budżecie przeznaczyła pół mld st. zł na wykonanie map. Co prawda obowiązek ten spoczywa na powiecie, a nie na gminie, niemniej jednak jeżeli my sami zaniechamy tę sprawę, to kanalizacja nie ruszy. Starosta brzozowski ze swej strony zapewnił podczas zebrania w Golcowej, że powiat dofinansuje wykonanie map dla tej miejscowości. Reasumując, chciałbym zaapelować do mieszkańców naszej gminy, aby ze zrozumieniem podchodzili do sprawy kanalizacji. Dziękuję też społecznym komitetom w Baryczy, Golcowej, a zwłaszcza najaktywniejszemu - w Domaradzu.

D.K.: Z okien pana gabinetu widać nową szkołę wraz z oddaną niedawno halą sportową. Oświata jest chyba mocnym punktem gminy?

A.K.: Z satysfakcją odnotowuję często wyrażaną opinię, że Gmina Domaradz inwestycjami oświatowymi stoi. Muszę też podkreślić, że budowa Szkoły Podstawowej Nr 1 w Domaradzu (oddanej w 1997 r.) to zasługa poprzedniej Rady i Zarządu Gminy. Za obecnej kadencji została zakończona budowa hali sportowej, którą zastaliśmy w stanie surowym. Zasługą obecnej Rady Gminy jest decyzja o generalnej modernizacji budynku Gimnazjum w Domaradzu. W latach 1999-2000 oddano parter i wyposażono pracownię komputerową. W tym roku, jak zdecydowaliśmy na sesji budżetowej, będą środki na zakończenie remontu: modernizację  piętra oraz wykonanie elewacji z ociepleniem. Domaradzka "dwójka" doczekała się wyłożenia systemem gospodarczym kostką boiska i otoczenia szkoły na powierzchni 500 m2. Jeśli chodzi o Golcową, to to na finiszu jest już hala sportowa przy Gimnazjum i Szkole Podstawowej Nr 1. Oddanie hali ma nastąpić 30 kwietnia br. Muszę i tu podkreślić zaangażowanie lokalnej społeczności w tę inwestycję, którą rozpoczęliśmy w 1999 r. Czeka nas też modernizacja budynku Gimnazjum w Golcowej. W tym roku zamierzamy przebudować dach. Być może uda się też wejść już do środka z remontem.

D.K.: A co ze szkołą w Golcowej-Różance?

A.K.: Nie ukrywam, że panują tam najgorsze warunki. Chcielibyśmy, żeby uczniowie jak najprędzej mogli się przenieść do nowej szkoły, gdyż utrzymanie starego budynku jest nazbyt kosztowne. W zeszłym roku założyliśmy w budowanej szkole stolarkę okienną, w tym roku Rada Gminy przyznała środki na oddanie I etapu. Jeśli to tempo się utrzyma, to już we wrześniu przyszłego roku w części nowego budynku SP 2 w Golcowej zaczną się lekcje. Walnie przyczynia się do tego członek Zarządu Gminy Józef Wolanin, o którym mówi się, że żyje szkołą w Różance.

D.K.: W przypadku tylu inwestycji nie obeszło się chyba bez pomocy z zewnątrz?

A.K.: Prawda. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie życzliwość kuratora Władysława Rusina, wojewody Zbigniewa Sieczkosia, wicewojewody Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Wiktora Stasiaka, parlamentarzystów: Andrzeja Kozioła, Jerzego Borcza, Adama Śnieżka i Stanisława Zająca. To dzięki nim udało się pozyskać także pomoc z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Finansów i Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.

D.K.: Władze gminy zadbały też o poziom kadry nauczycielskiej.

A.K.: Był to odważny krok Rady Gminy, która zdecydowała się na nauczycieli specjalistów. Operacja ta była dosyć radykalna, jednak dzięki dobrej pracy radcy prawnego przeprowadziliśmy ją sprawnie. Już teraz są tego widoczne efekty. Wzrósł poziom nauczania, działa wiele kół zainteresowań, nauczyciele często prowadzą je społecznie. Np. niedawno odbył się przegląd przedstawień jasełkowych. Słowem - mamy powody do dumy. W kuratorium notowania Gminy Domaradz są bardzo wysokie. Nie wszystkie gminy poszły w tym kierunku. My możemy się pochwalić zarówno bazą oświatową, jak i kwalifikacjami kadry nauczycielskiej.

D.K.: Jakie ważniejsze zadania udało się jeszcze zakończyć w czasie bieżącej  kadencji?

A.K.: Należy tu powiedzieć o montażu oświetlenia ulicznego w ub. r. w Baryczy na odległości ok. 4 km, a także wykonaniu projektu oświetlenia w kierunku Płosina oraz w Domaradzu-Górze. W tym ostatnim przypadku przez dłuższy czas nie mieliśmy zgody niektórych mieszkańców  na postawienie słupów, co opóźniło otrzymanie pozwolenia. Kolejna kwestia    o sprawa dróg. W tej dziedzinie w ostatnich latach naprawiono drogi w centrum Domaradza, na Zakościoł, wyłożono płytami drogę w stronę Debrzy. W 2000 r. w Baryczy wyremontowano drogę na Bobrówkę oraz przystanek PKS-u w centrum wsi. W Golcowej zlikwidowano osuwisko do Nitręby oraz wyżwirowano drogi do Działu, Różanki i Dołu.    W Domaradzu dokończono remont drogi na Podlas, wyasfaltowano odcinek drogi do Budzisza, a nawierzchnię drogi do przysiółka Poręby pokryto emulsją. Ponadplanowo wyżwirowano część dróg w Domaradzu-Górze. Wspomnieć też należy o naprawie oberwanej jezdni na drodze wojewódzkiej w Zatylu. Starostwo Powiatowe w Brzozowie przeprowadziło remont drogi z Różanki w kierunku Golcowej. Dodam, że w tegorocznym budżecie środki na remonty dróg zwiększyły się w porównaniu z  rokiem 2000.

D.K.: Gmina Domaradz oprócz bardzo dużej aktywności w Związku Gmin Brzozowskich angażuje się też w inne porozumienia samorządowe, a nawet międzynarodowe.

A.K.: Należy wspomnieć o porozumieniu 10 gmin, leżących przy drodze krajowej Radom - Barwinek. Jego celem jest rozwój infrastruktury wzdłuż tej trasy. Obecnie powstaje chodnik od granic Lutczy do centrum Domaradza. Jestem zbudowany postawą mieszkańców przysiółka Pańskie, dzięki którym sprawnie powstała dokumentacja tego zadania. Mam nadzieję, że równie odpowiedzialnie podejdą do tej sprawy następni i chodnik zostanie podciągnięty aż do skrzyżowania krajówki z drogą do Sanoka. Jeśli chodzi o kontakty międzynarodowe, to Rada Gminy podjęła uchwałę o współpracy z miejscowościami: Hengelo i Hengevelde (Holandia) oraz Kall (Niemcy). Ten ostatni kontakt był możliwy dzięki staraniom członka Zarządu Gminy Adama Bocka i jego zamieszkałej w Kall rodziny oraz pana Burka, którym jestem wdzięczny za gościnę i kontakt z tamtejszym burmistrzem. Muszę powiedzieć, że w Niemczech byliśmy na własny koszt, korzystając z uprzejmości Adama Łobazy, który zapewnił nam przejazd. Teraz oczekujemy rewizyty władz Kall.

D.K.: Co znajduje się w planach Gminy Domaradz na najbliższą lub dalszą przyszłość?

A.K.: Po pierwsze - telefonizacja, po drugie - kanalizacja, po trzecie - agroturystyka.   O dwóch pierwszych już mówiłem, a jeśli chodzi o rozwój agroturystyki, to duże oczekiwania wiążę z powstaniem zbiornika retencyjnego. Wierzę, że mieszkańcy przysiółków Budzisz  i Miasteczko wykażą się dalekowzrocznością i podejdą do sprawy budowy zalewu podobne jak mieszkańcy Bliznego, gdzie powstaje identyczna inwestycja.

D.K.: Jednak nie samym chlebem człowiek żyje. W zeszłym roku odbyły się obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Wiem, że miały one doniosłe znaczenie także w życiu społeczności gminy.

A.K.: Bardzo się cieszę, że zwraca Pan na to uwagę. Powiem tak. W dniu  7 czerwca 2000 r. pielgrzymi z Gminy Domaradz przekazali Ojcu Świętemu uchwałę o nadaniu Mu honorowego obywatelstwa. Jan Paweł II osobiście powitał nas podczas audiencji na Placu Św. Piotra w Watykanie. Papież otrzymał od nas również obraz przedstawiający stary kościółek w Domaradzu, a także bochen domowego chleba, dzieło państwa Urbańskch. Na pielgrzymkę pojechali wszyscy mieszkańcy, którzy chcieli, w sumie 46 osób. Każdy, łącznie ze mną, pokrywał pełny koszt wyjazdu z własnej kieszeni. W pielgrzymce uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Gminy Ryszard Wesołowski, jego zastępcy Robert Gibała i Władysław Herbut, ja jako wójt i radny, mój zastępca Wiesław Wnęk, wspomniany już Adam Bocek, przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Gminy Stanisław Mikoś oraz proboszcz parafii w Baryczy ks. Jan Wit. Specjalne podziękowania za organizację należą się Urszuli Stec oraz ojcu Konradowi Hejmo, który doprowadził do naszego osobistego spotkania z papieżem. O tym, że życie religijne ma ogromne znaczenie dla naszych mieszkańców świadczy fakt, że proboszcz parafii w Domaradzu ks. Wiesław Przepadło został przez nich uhonorowany w plebiscycie czytelników Wiadomości Brzozowskich jako Indywidualność Roku 2000 w Regionie Brzozowskim.

D.K.: Jednak w czasie obecnej kadencji nie zabrakło też i dramatycznych wydarzeń, myślę o referendum.

A.K.: Nie trzeba rozdrapywać tych ran. To bolesna sprawa dla gminy. Ważniejsze jest to, co przed nami.

D.K.: A kwestia zmian personalnych w Urzędzie Gminy i rotacje na stanowisku skarbnika?

A.K.: Nie szukałbym tu sensacji. Obsada tak ważnego stanowiska to sprawa przygotowania merytorycznego i chęci współpracy. Gdy zabrakło tego drugiego, ja po prostu skorzystałem ze swoich uprawnień. Lepiej uciąć problem w zarodku niż męczyć się potem. Zresztą zmiany te nie odbiły się na bieżącym funkcjonowaniu finansowym gminy, przy doskonałej pracy pań z księgowości, które czuwały nad wszystkim, za co im jestem głęboko wdzięczny. Obecna pani skarbnik jest, jak sądzę, właściwym człowiekiem na tym stanowisku. Najważniejsze jest jednak to, żeby interesanci byli zadowoleni z obsługi w naszym urzędzie. Tak się też dzieje, co bardzo mnie cieszy. Cieszy mnie również, kiedy obserwuję współpracę różnych ośrodków życia społecznego: Rady, Zarządu, parafii, rad sołeckich, społecznych komitetów i poszczególnych mieszkańców. To wielkie zaangażowanie ma na celu dobro naszej małej ojczyzny, której na imię Domaradz.

D.K: Czego można zatem jeszcze życzyć Panu Wójtowi?

A.K.: Zdrowia i nieustającej Bożej pomocy. A reszta przyjdzie wtedy sama.

D.K.: Tego więc życząc, dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Damian Kierek

O Domaradzu | Aktualności | Ze sportu | Historia | Z lokalnej prasy | Galeria zdjęć | Adresy, informacje | Okolice Domaradza