GMINA DOMARADZ

NOWE MIODY POZYSKANE Z GMINY DOMARADZ

9 sierpnia 2019

Teren gminy Domaradz jest bardzo zróżnicowany pod względem szaty roślinnej, gdyż przeważają uprawy rolne, łąki, pastwiska oraz lasy. Ponadto obszar ten jest cenny pod względem flory i fauny i został objęty programem NATURA 2000. Duże znaczenie ma bardzo wysoki rozwój pszczelarstwa tradycyjnego.

 

Maciej Bryś jest studentem biologii i miłośnikiem pszczół. Prowadzi liczne badania związane z produktami pszczelimi, jak i samymi pszczołami. Aktywnie bierze udział w konferencjach naukowych i wydarzeniach związanych z pszczelarstwem. Jako student posiada bogaty dorobek naukowy.

Autor przeprowadził trzyletnie badania miodów pozyskanych z naszej gminy i w ramach pracy dyplomowej wyróżnił trzy nowe odmianowe miody: krwawnikowy, podbiałowy i z nektaru roślin z rodziny goździkowatych. Badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wyniki zostały opublikowane z materiałach pokonferencyjnych 56 Konferencji Pszczelarskiej w Kazimierzu Dolnym 2019 roku. Obecnie autor poszerza swoje badania nad właściwościami tych nowych miodów.

Badania dowodzą, że teren gminy Domaradz jest cenny dla owadów zapylających i niniejsze badania dają podstawę do rozwoju tradycyjnego pszczelarstwa w naszej gminie.

Gratulujemy Maciejowi Bryś i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: Tomasz Bober

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-08-09
Data publikacji:2019-08-09
Osoba sporządzająca dokument:Tomasz Bober
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1536