Informacja dot. realizacji Inicjatywy pt. . „ Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej ” w Domaradzu.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 listopada 2015

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Domaradz serdecznie zaprasza do odwiedzenia nowo utworzonego miejsca dydaktyczno – edukacyjno – ekologicznego w Domaradzu.

Inicjatywa jest wspólnym pomysłem mieszkańców, którzy chcą zainteresować środowisko lokalne oraz odwiedzających Domaradz gości walorami przyrodniczymi okolicy, cennymi gatunkami roślin i zwierząt jak również zachęcić do podejmowania i wspierania ekologicznych inicjatyw mających na celu poprawę stanu naszego środowiska naturalnego.

Warto dołączyć do nas bo:

Gmina Domaradz położona jest w podkarpackim obszarze funkcjonalnym „Zielone Karpaty” (WPOŚ). W ramach systemu ochrony przyrody na terenie gminy Domaradz, na wysuniętym na zachód cyplu sołectwa Domaradz, znajduje się fragment Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego oraz przylegającego do niego Czarnorzeckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Tereny te stanowią równocześnie obszar węzłowy nr 32-K (Pogórze Strzyżowsko- Dynowskie) Sieci ECONET – POLSKA o znaczeniu krajowym.

Roślinność Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego jest bogata. Występuje tu ponad 700 gatunków roślin, z czego 43 to gatunki chronione. Nad brzegiem przepływającej przez Domaradz rzeki Stobnicy znajduje się obszar chroniony Natura 2000.

Przy 3 km drodze prowadzącej z centrum wioski Domaradz do lasu – przysiółku Podlas

utworzyliśmy ogólnodostępne dydaktyczno – edukacyjno – ekologiczne miejsce, które będzie służyć rozwojowi edukacji ekologicznej, aktywnych form turystyki rowerowej i pieszej.

Inicjatywę, która jest pierwszym etapem koncepcji utworzenia miejsca rekreacji pełniącego jednocześnie funkcję edukacji ekologicznej mogliśmy zrealizować dzięki środkom otrzymanym od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Edukacja Ekologiczna - przedsięwzięcie pn. „Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji”.

Zaufał nam również bezpośredni realizator projektu w/w Programu jakim jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) a autorem inicjatywy w Domaradzu pt. „ Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej  jest Stowarzyszenie na Recz Rozwoju Gminy Domaradz.

W ramach projektu na zaniedbanym i zachwaszczonym terenie geodeta wyznaczył miejsce pod inicjatywę, które nieodpłatnie zostało uporządkowane przez mieszkańców. Realizację Inicjatywy organizacyjnie i rzeczowo wspierał Wójt Gminy poprzez m.in. fachowe konsultacje pracowników oraz wykonanie prac ziemnych koparką przez pracownika Urzędu Gminy. Merytoryczną, profesjonalną pomocą służył nam Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie z siedzibą w Dukli. Panie przygotowały propozycję grafiki na dwie dwustronne tablice (mapę parku, florę, faunę i zabytki), podpowiedziały, które gatunki miejscowych  roślin zagrożonych wyginięciem warto nasadzić w tworzonym kąciku dydaktyczno-edukacyjnym.

Inicjatywą zainteresowaliśmy także Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Autor: Bernadeta Głód

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-11-19
Data publikacji:2015-11-19
Osoba sporządzająca dokument:Bernadeta Głód
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2068