Jesteś tutaj: Start / Kultura

Kultura

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W gminie Domaradz działalność w zakresie upowszechniania kultury prowadzi Gminny Ośrodek Kultury. Od dnia 28 grudnia 1993 roku na mocy Uchwały Nr XX/I/110/93 Rady Gminy Domaradz został połączony z bibliotekami publicznymi i klubami kultury w jedną instytucję. Bazową podstawę działalności stanowi budynek domu kultury w Domaradzu z salą widowiskową, pomieszczeniami zajęć merytorycznych, czytelnią i wypożyczalnią. W terenie (Baryczy i Golcowej) baza lokalowa mieści się w budynkach Domu Strażaka.

Istniejąca baza jest wykorzystywana nie tylko na działalność kulturalno-rozrywkową GOK-u ale również przez miejscowe placówki oświaty oraz organizacje społeczne.

Trzonem Gminnego Ośrodka Kultury w Domaradzu jest kadra pracownicza działań podstawowych i administracyjnych, do której należą:

 1. Wojciech Walus - dyrektor, instruktor muzyczny, prowadzący Orkiestrę Dętą
 2. Teresa Bryś – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaradzu, księgowa
 3. Wiesława Wojewoda – pracownik Biblioteki Publicznej – filia Barycz (½ etatu) oraz pracownik Klubu „Tęcza” w Baryczy (½ etatu)
 4. Bożena Gładysz - pracownik Biblioteki Publicznej – filia Golcowa
 5. Aleksandra Telesz – instruktor muzyczny
 6. Sabina Hus - instruktor zespołów tanecznych i teatralnych

Od początku swojej działalności GOK aktywizował ruch społeczny i współpracował z Placówkami Oświaty i Stowarzyszeniami z terenu Gminy i nie tylko, dzięki czemu zyskał sobie sojuszników wśród sąsiadujących instytucji kulturalnych takich jak: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy czy Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu.

Chlubą każdego Ośrodka Kultury są grupy uczestniczące w wydarzeniach organizowanych przez instytucje i promujące kulturę regionu. Do nich należy prezentacja prac, utworów, muzyki, tańców i innych tradycji Gminy. Obecnie do takich zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Domaradzu należą:

 • Orkiestra Dęta pod batutą Wojciecha Walusa - dyrektora GOK-u,
 • Zespoły taneczne i taneczno – marszowe prowadzone przez Sabinę Hus,
 • Zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne prowadzone przez Aleksandrę Telesz

Na potrzeby imprez zamkniętych czy plenerowych pracownicy instytucji tworzą również grupy teatralne czy kabaretowe, które głównie składają się z uczniów szkół z terenu Gminy.

Placówka organizuje liczne konkursy dla dzieci i młodzieży. Do cyklicznych tych wydarzeń należą:

 • konkursy plastyczne na Najpiękniejszą Pisankę i Palmę Wielkanocna, Najpiękniejszą Ozdobę Choinkowa i Szopkę Bożonarodzeniową;
 • Gminne Festiwale i Przeglądy Piosenek takie jak: Gminny Przegląd Piosenki ”Uśmiechnij się Mamo”, Koncerty Kolęd i Pastorałek, „Mikołajkowe Debiuty”;
 • Konkursy recytatorskie;
 • Przeglądy taneczne;

GOK może pochwalić się również co rocznymi wydarzeniami plenerowymi takie jak: Dni Domaradza i Dożynki Gminne oraz obchody 3-go Maja połączone ze Świętem Ochotniczej Straży Pożarnej i Świętem Matki Bożej Królowej Polski. Towarzyszą im występy grup tanecznych, wokalnych oraz utwory muzyczne wygrywane przez Orkiestrę Dętą.

Od kilku lat na scenie widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Domaradzu pojawiają się liczne spektakle i widowiska łączące w sobie taniec, teatr i piosenkę. Początki takich wydarzeń sięgają lat ubiegłych. Do największych z nich zaliczyć można obrzęd ludowy „Wieczór na Prządkach” wystawiony 4 lutego 1996 r. następnie „Misterium Męki Pańskiej z dn. 18 marca 1997 r. Podczas tych występów można było podziwiać kunszt aktorski w wykonaniu amatorów-mieszkańców Gminy Domaradz. Wówczas prężnie działały koła zainteresowań oraz kapela ludowa „Domaradzanie”, która swoimi występami uświetniała wiele imprez okolicznościowych. Przez wiele lat działalności GOKu zmieniali się również jego pracownicy. Obecnie działania mają zasięg ogólno pojętego artyzmu kulturowego. Nowa kadra pracowników czerpie inspiracje z poprzednich działań i dzięki udoskonaleniom powstają liczne interesujące wydarzenia. Po 40 latach – w roku 2014 – udało się odtworzyć widowisko pt. „Wesele Domaradzkie” w nowej formie. Powstało ono w wyniku realizacji przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Domaradz projektu "Przeżyj drugą młodość" w ramach ASOS 2014-2020 przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Domaradzu oraz prowadzącymi warsztaty aktorami: Alanem Pakoszem i Izabelą Kałą.

Obecnie w GOK –u tworzy się spektakle o różnej tematyce, do których zaliczyć można: Koncert Kolęd i Pastorałek „Narodziła się nam Nadzieja…” 5. 01. 2014r., „Niebiańskie Nawoływanie” – koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II 27. 04. 2014 r., koncert „Wciąż żyją w piosence”23. 11. 2014r., spektakl taneczny pt. „W mroku czai się strach” 19. 10. 2014 r., Koncert Pieśni Pasyjnych 29. 03. 2015r., widowisko „Święty Jan Paweł II” 3.05.2015 r.

Podsumowaniem całorocznej pracy z grupami działającymi przy GOK-u jest ogólna impreza: Przegląd Zespołów Artystycznych, na którą GOK zaprasza również wszystkie grupy działające w placówkach w całej Gminie.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-15
Data publikacji:2015-05-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:14821