Co zrobić ze starym, zużytym sprzętem?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 lutego 2018

odpadyZgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), wyrzucając zużyty sprzęt razem z innymi odpadami  nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo. 

Dlaczego? Dlatego, że  sprzęt ten jest bogatym źródłem surowców nadających się do powtórnego użycia, a także jest on odpadem niebezpiecznym zawierającym znaczne ilości ołowiu, rtęci, kadmu, chromu, berylu. Pierwiastki te mogą przedostawać się do wód gruntowych, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla zdrowia człowieka. 

Umieszczanie zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami powoduje, że znaczna ilość surowca wtórnego pod postacią metali, szkła  i tworzywa sztucznego przepada bezpowrotnie, a przecież w skali roku są to tysiące ton surowców. Ponadto, zgodnie z ustawą za pozostawienie zużytego sprzętu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, grozi kara grzywny.

Zużytego sprzętu nie można umieszczać z innymi odpadami! Użytkownik sprzętu elektrycznego i elektronicznego przeznaczonego dla gospodarstw domowych, ma obowiązek oddać zużyty sprzęt do punktów zbiórki ZSEE. W przypadku zakupu nowego sprzętu konsument ma prawo oddać bezpłatnie zużyty sprzęt tego samego rodzaju, ale sprzedawca nie ma obowiązku zapewnienia transportu tego sprzętu od oddającego.

Na każdym sprzęcie elektrycznym  i elektronicznym widnieje znak przekreślonego kosza na śmieci informujący o zakazie wyrzucania takich urządzeń do śmieci.

Do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zaliczamy: lodówki, zamrażarki, pralki,  telewizory, radia, komputery, laptopy, odkurzacze, żelazka, wiertarki, telefony oraz inne podobne sprzęty.  

Zużyty sprzęt można oddać:

- w placówkach handlowych, w których nabywamy nowy sprzęt

- 4 razy w roku podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych ( data zbiórki
w harmonogramie odbioru odpadów)

Autor: Tomasz Śmigiel

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-02-22
Data publikacji:2018-02-22
Osoba sporządzająca dokument:Tomasz Śmigiel
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1543