Jesteś tutaj: Start / Kultura / Biblioteki

Biblioteki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Narodowe Czytanie 2023

8 września 2023
Przejdź do - Narodowe Czytanie 2023

Jak co roku w Bibliotece Publicznej w Domaradzu, a także w jej filiach - w Baryczy oraz Golcowej, odbyło się Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia, przeczytano fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej - Nad Niemnem. W spotkaniach uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych z terenu Gminy Domaradz wraz z dyrektorami szkoł oraz pedagogami. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia.

Mała książka – wielki człowiek (2022/2023)

22 maja 2023
Przejdź do - Mała książka – wielki człowiek (2022/2023)

Po raz kolejny biblioteki w Gminie Domaradz otrzymały od Instytutu Książki pakiety startowe „Mała książka – wielki człowiek”. To wielka, akcja o ogólnopolskim zasięgu, promująca czytelnictwo już od najmłodszych lat człowieka. W sezonie 2022/23 w skład pakietu dla przedszkolaków i najmłodszych czytelników wchodzi książka  „Krasnal w krzywej czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka, zilustrowana pięknie przez Aleksandrę Krzanowską, krasnalowa zakładka, imienna karta młodego czytelnika oraz publikacja dla rodziców  „Książką połączeni czyli Mały Czytelnik w bibliotece”. W tym roku dostępna jest również wyprawka czytelnicza w języku ukraińskim! Stworzona z myślą o najmłodszych gościach z Ukrainy, którym również chcemy pokazać jak wspaniałe jest czytanie, zachęcić do częstszego odwiedzania bibliotek.

Czytelnicze pakiety startowe dostępne są we wszystkich naszych filiach. Zmieniają się co roku książki przewodzące akcji, nie zmienia się jedno – idea, której kibicujemy i w realizacji której bierzemy aktywny udział. 

Zapraszamy do naszych Bibliotek!

Biblioteki

23 listopada 2020
Przejdź do - Biblioteki

 GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W DOMARADZU


Młodszy bibliotekarz: Barbara Marczak
Domaradz 345
tel. 13 43 47 041 wew. 60
 

Godziny otwarcia:
  
Poniedziałek 9:00 - 17:00
Wtorek 9:00 - 17:00
Środa 9:00 - 17:00
Czwartek 9:00 - 17:00
Piątek 7.45 – 15.45

oraz druga sobota miesiąca w godz. 7:00 - 15:00 (w następujący po niej poniedziałek biblioteka będzie nieczynna)

 

BIBLIOTEKA W GOLCOWEJ

Starszy bibliotekarz : Bożena Gładysz
Dom Strażaka
Golcowa 432
tel. 13 43 47 102
  
Godziny otwarcia:   

 Poniedziałek  10.00 – 14.00
 Wtorek 13.00 – 17.00
 Środa 13.00 – 17.00
 Czwartek 10.00 – 14.00
 Piątek 13.00 – 17.00
 
 oraz czwarta sobota miesiąca w godz. 9:00 - 13:00 (w poprzedzający ją piątek biblioteka będzie nieczynna)


 

BIBLIOTEKA W BARYCZY

Młodszy bibliotekarz : Natalia Fic
  
Dom Strażaka
Barycz 240
tel. 13 43 47 601
  
Godziny otwarcia:
  
 Poniedziałek  12.00 – 16.00
 Wtorek 13.00 – 17.00
 Środa 12.00 – 16.00
 Czwartek 13.00 – 17.00
 Piątek 8:00 - 12:00
 
 oraz pierwsza i trzecia sobota miesiąca w godz. 9:00 - 13:00 (w poprzedzający ją piątek biblioteka będzie nieczynna)

 

 

Biblioteki w Gminie Domaradz wchodzą w struktury Gminnego Ośrodka Kultury w Domaradzu. GOK jest samorządową instytucją kultury, której Organizatorem jest Gmina Domaradz. Biblioteka w Domaradzu mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury natomiast Biblioteki w Golcowej i Baryczy mieszczą się w Domach Strażaka. Nasze najważniejsze zadania to promocja i upowszechnianie czytelnictwa, popularyzacja literatury, udzielanie informacji, pomoc w poszukiwaniu literatury i informacji. Księgozbiór bibliotek jest stale uzupełniany w nowości wydawnicze oraz lektury. Dokonując zakupu książek bierzemy pod uwagę tytuły sugerowane przez czytelników. Każda z bibliotek oferuje darmowy dostęp do internetu w celach edukacyjnych.
 

Wychodząc na przeciw potrzebom użytkowników staramy się, aby nasza oferta była różnorodna i dostosowana do oczekiwań odwiedzających. Użytkownikom naszych bibliotek proponujemy różnorodne formy działania: promocje książek, zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej tj.: lekcje biblioteczne, spotkania z książką , zajęcia z dziećmi nie tylko w czasie ferii i wakacji ale cały rok.
 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z wyszukiwarki internetowej gdzie znajdą państwo informacje o dostępności książek w Bibliotekach na terenie Gminy Domaradz.

Lista pozycji jest na bieżąco aktualizowana i wciąż wzrasta.

 

Biblioteka w Domaradzu

Link: https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/bstart/523002193

 

Biblioteka w Golcowej

Link: https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/bstart/523002194

 

Biblioteka w Baryczy

Link: https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/bstart/523002195

 

 

„Mała książka – wielki człowiek”

22 października 2021
Przejdź do - „Mała książka – wielki człowiek”

Biblioteki Publiczne w Domaradzu zapraszają wszystkich przedszkolaków do wzięcia udziału w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”.

Opis projektu:

 Każde dziecko w wieku przedszkolnym 4-6 lat, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej między innymi: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

Wyprawka Czytelnicza:

  • Książka „Pierwsze czytanki dla…”  – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
  • Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z  nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
  • Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.
  • Czytelnicze gadżety, które umilają codzienną lekturę.

 

Mamy wielką nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej przedszkolaków oraz ich rodziców zapała miłością do książek i czytania.

 

Działalność Bibliotek w czasie Pandemii

8 stycznia 2021
Przejdź do - Działalność Bibliotek w czasie Pandemii

Biblioteka Publiczna w Domaradzu Beneficjentem Programu Instytutu Książki "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020".

23 listopada 2020
Sławomir Duplaga

 

Biblioteka Publiczna w Domaradzu działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach przyznanego dofinansowania w wysokości 17 306 zł, wkład własny 3 054 zł zakupiono: komputery stacjonarne, monitory, myszki, klawiatury, notebook, tablice interaktywne, czytniki kodów kreskowych, serwer oraz oprogramowanie antywirusowe. 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-03-21
Data publikacji:2018-03-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:14303