Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 grudnia 2011

Na zakończenie szachowego roku kalendarzowego szachiści z Golcowej, podobnie jak w ubiegłym roku, jako reprezentacja gminy Domaradz wystąpili w Górnie w rozgrywkach szachowych XIV edycji Współzawodnictwa Gmin Wiejskich w Sporcie Młodzieżowym i po zaciętych pojedynkach na szachownicach zdobyli I miejsce.

Rozgrywki Współzawodnictwa Gmin Wiejskich w Sporcie Młodzieżowym o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego, obejmujące biegi przełajowe, piłkę nożną chłopców i dziewcząt oraz szachy, organizuje corocznie Podkarpackie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Rzeszowie.

Reprezentacja gminy Domaradz, składająca się z uczniów i absolwentów golcowskich szkół, pojechała do Górna dzięki Powiatowemu Zrzeszeniu LZS, które dla jedynej drużyny z terenu powiatu brzozowskiego sfinansowało koszty przejazdu zapewniając gratisowy dowóz na miejsce zawodów. W ubiegłym roku golcowscy szachiści walczyli o III miejsce przegrywając zaledwie różnicą 0,5 pkt. W tym roku szachiści jechali do Górna z myślą o rewanżu i z zamiarem powalczenia o miejsce na podium.

Drużynę tworzyli uczniowie od rocznika 1994 z SP1, SP2, Gimnazjum w Golcowej oraz dwie absolwentki gimnazjum, obecnie uczennice kl I LO:
Ciuł, Joanna II LO Sanok
Gierlach, Gabriela X LO Rzeszów Drabek, Jan Gimnazjum Golcowa
Zegar, Anna Gimnazjum Golcowa
Pilch, Artur Gimnazjum Golcowa
Szmyd, Paweł Gimnazjum Golcowa
Kudła, Artur Gimnazjum Golcowa
Mikoś, Jarosław Gimnazjum Golcowa
Szmyd, Marcin SP nr 2 Golcowa
Suchorabski, Piotr SP nr 1 Golcowa
Marcin Trzciński (rez) Gimnazjum Golcowa

Na miejscu okazało się, że w turnieju startują drużyny z gmin, które od lat są „szachowymi potęgami” w szkolnym sporcie szachowym, a połowa zawodników to szachiści z II lub III kategorią szachową, trenujący w klubach i biorący udział w rozgrywkach III, IV i V ligi szachowej seniorów i juniorów. Faworytami turnieju były drużyny gminy Łańcut, Markowa, Pilzno oraz Sokołów Małopolski. Od lat tę rywalizację wygrywali szachiści z gminy Sokołów Małopolski i od początku było wiadomo, że to oni są zdecydowanymi faworytami tej imprezy.

Golcowscy reprezentanci gminy Domaradz przystąpili do turnieju silnie zmotywowani. Po II rundzie okazało się, że „nie taki diabeł straszny”… i już po 3 rundach, po wygraniu kilku partii z silnymi przeciwnikami, zajmowali II miejsce w klasyfikacji drużynowej. Po 5 rundzie, mając jednakowy dorobek punktowy i lepszy bilans zwycięstw nad prowadzącą drużyną z Łańcuta, wyszli na prowadzenie. Miejsca lidera nie oddali do końca IX, ostatniej rundy, zwiększając systematycznie przewagę punktową.

Końcowa klasyfikacja zawodów:
Lp. Drużyna SUMA PKT
1 Gmina Domaradz 56.5
2 Gmina Łańcut 53.5
3 Gmina Sokołów Młp. 53.5
4 Gmina Markowa 39.5
5 Gmina Pilzno 33.5
6 Gmina Żołynia 31.0
7 Gmina Głogów Małopolski 20.0
8 Gmina Laszki 13.0
9 Gmina Dzikowiec 5.5

Zwycięstwo drużynowe to nie jedyny sukces turniejowy golcowskich zawodników.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Jan Drabek z kl I gimnazjum, który wygrał wszystkie partie, natomiast w klasyfikacji dziewcząt najlepszy wynik uzyskała Anna Zegar.

Na uwagę zasługuje odważna gra najmłodszych w drużynie zawodników-piątoklasistów, Piotra Suchorabskiego i Marcina Szmyda, który jako jedyny reprezentował w drużynie Szkołę Podstawową nr 2 z Różanki. Zarówno Marcin jak i Piotrek zagrali odważnie i zdobyli po 5 pkt w ciągu 9 rund turnieju, tak samo jak ich starsi koledzy z gimnazjum.

Cieszy również obecność w zespole dwóch uczennic licealistek, Joanny Ciuł i Gabrieli Gierlach, które pomimo nawału nauki w liceum, zdecydowały się zagrać i zdecydowanie przyczyniły się do końcowego sukcesu.

I miejsce w rywalizacji gmin nie jest dziełem przypadku i wynik ten nie wziął się nagle. Jest on efektem kilkuletniej pracy z dużą grupą uczniów, którzy zaczęli szachową przygodę już w SP1 czy w SP2. W ciągu tego roku szkolnego, golcowscy szachiści wygrali zawody Powiatowe Gimnazjady oraz awansowali drużynami szkolnymi do zawodów rejonowych IMS. 3 XII w XV Otwartych Mikołajkowych Mistrzostwach Szachowych w Brzozowie wzięło udział 30 szachistów z golcowskich szkół.

Dzięki dużej popularności szachów i dzięki niemalże masowemu udziałowi w popularnych w rejonie turniejach udało się zebrać dużą grupę doświadczonych i rozważnych graczy, którzy nie poddając się emocjom potrafią skoncentrować się przez długi czas turnieju i są zdolni do długiego umysłowego wysiłku.

Gratulujemy młodym zawodnikom świetnego występu.

Autor: Tomasz Bober

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

  Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

 • Powiększ zdjęcie Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

  Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

 • Powiększ zdjęcie Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

  Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

 • Powiększ zdjęcie Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

  Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

 • Powiększ zdjęcie Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

  Szachiści z Golcowej pierwsi w województwie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2011-12-19
Data publikacji:2011-12-19
Osoba sporządzająca dokument:Tomasz Bober
Osoba wprowadzająca dokument:Katarzyna Kielnar
Liczba odwiedzin:5504